Udržet v bytě optimální vlhkost není složité. Jen však třeba přihlédnout k ročnímu období: v létě by se měla pohybovat mezi 40 – 55 %, v zimě může být vyšší, ideálně 45 – 60 %. Ale jak si poradit s koupelnou bez oken, kde je podíl vody ve vzduchu mnohem vyšší? Pokud vás trápí vlhkost a s ní související problémy, udělejte za vysokou kondenzací vodních par tlustou čáru. Stačí pár jednoduchých opatření a z plísní v rozích místnosti, spárách mezi obklady i na ostatních místech se stane matná vzpomínka. Prozradíme vám, jak odstranit příčiny nadměrné vlhkosti jednou pro vždy.
Dodržujte základní pravidla
Plísně si libují ve špinavém prostředí. Vaše koupelna může vypadat čistě, ale jakmile se v ní začnou hromadit organické nečistoty v podobě spadaných vlasů a odchlíplých šupinek kůže, není divu, že se plísním daří. Budete-li častěji uklízet, situace se zlepší.
Při čištění si však dejte záležet na důkladném opláchnutí čisticích prostředků. Ty jsou totiž, poněkud paradoxně, bohatým zdrojem živin pro bakterie.
Pro sušení prádla si vyčleňte jinou místnost. Anebo si rovnou pořiďte sušičku nebo alespoň odvlhčovač vzduchu.
Pakliže z nějakého důvodu necháváte delší dobu napuštěnou vanu, nedělejte to.
Je-li to možné, nechávejte při koupání či sprchování dveře otevřené dokořán. Vlhkost se rovnoměrně rozprostře po celém bydlení.
Jak vyvětrat, když to nejde oknem?
Větrání v koupelně je oproti ostatním místnostem problematičtější, a to i v případě, že se v ní okno nachází. Vlhkost vzduchu může po horké koupeli vystoupat i na 95 % – v takové chvíli je otevřené okno k ničemu.
Skvělými pomocníky pro koupelnu i toaletu jsou moderní odtahové ventilátory opatřené čidlem na hlídání vlhkosti. Vlhkost hlídají nepřetržitě a spustí se vždy, když množství vodních par dosáhne nastavené hodnoty.
Spolehlivé ventilátory a rekuperační jednotky najdete u autorizovaného prodejce německé značky inVENTer na www.inventer.cz.